Słynna powieść graficzna “Maus” Arta Spiegelmana od dziesięcioleci budzi wielkie emocje. Dyskutuje się o tym, dlaczego rysownik przedstawił Żydów jako myszy, Niemców jako koty, a Polaków jako świnie. Wielu komentatorów skupia się na trudnych relacjach rodzinnych pomiędzy autorem a jego ocalałym z Zagłady ojcem Władkiem. Znawcy komiksów analizują techniczne szczegóły i niezwykle precyzyjną konstrukcję poszczególnych stron. Dla Tomka Grząślewicza – sosnowieckiego regionalisty zajmującego się tematyką żydowską – równie ważne jest to, że duża część akcji „Mausa” toczy się w przestrzeni jego miasta: mieszka 1,5 km od dawnego getta w dzielnicy Środula (chodzi tam biegać).
Jak Artowi Spiegelmanowi udało się narysować Sosnowiec na podstawie opowieści ojca?
Czy getto na Środuli – tak jak w „Mausie” – było otoczone drutem kolczastym?
W jakim stopniu opowieści Władka pokrywają się z innymi relacjami ocalałych ze Środuli?
Spotkanie pt. „Bliżej Mausa” będzie miało miejsce niespełna dwa tygodnie po długo wyczekiwanej premierze przedstawienia „Środula. Krajobraz Mausa” w Teatrze Zagłębia w Sosnowcu. Zarówno spektakl, jak i poszukiwania Tomka koncentrują się wokół pamięci po dawnej żydowskiej dzielnicy zamkniętej, która wiele lat po wojnie została niemal w całości zrównana z ziemią. Zostało po niej trochę zdjęć, map, relacji świadków i ważnych książek… „Maus” jest najsłynniejszą z nich, lecz nie jedyną!
Zapraszamy do Łazęgi Poznańskiej w czwartek 10 listopada o godzinie 18.00
To już kolejne nasze spotkanie z Tomkiem Grząślewiczem, tłumaczem i regionalistą z Zagłębia Dąbrowskiego (korzenie także poznańskie!)
Tomasz Grząślewicz – tłumacz języka angielskiego i regionalista, redaktor portalu I Like Zagłębie oraz organizator spacerów historycznych i literackich w miastach Zagłębia Dąbrowskiego. Jest współautorem publikacji „Śladami Zbigniewa Białasa. Przewodnik literacki po Sosnowcu” (2018), „Przewodnik po żydowskim dziedzictwie Sosnowca” (2021) i „A Guidebook to Jewish Heritage in Sosnowiec” (2021). Prowadził także audycję muzyczną na antenie radia Zagłębie FM. Jego główne obszary zainteresowania to tematyka związana z Zagłębiem Dąbrowskim na styku historii i kultury, ze szczególnym uwzględnieniem literatury i muzyki. Jest mocno związany z Poznaniem – jego tata pochodzi z Jeżyc, a ciocia i wujek mieszkają na Grunwaldzie.