Zasadniczą część Mausa stanowi opowieść Władka, ojca Arta. To jego oczami oglądamy Sosnowiec z lat 1939-1943 i kolejne etapy niszczenia żydowskiej społeczności miasta: dyskryminację, zakazy, łapanki, selekcję na stadionie, a także utworzenie i likwidację getta na Środuli. Niedawna premiera przedstawienia Środula. Krajobraz Mausa w Teatrze Zagłębia, które zostało w znacznym stopniu zainspirowane dziełem Spiegelmana to dobra okazja, żeby przyjrzeć się narysowanemu przez niego miastu.
Czy Sosnowiec Arta Spiegelmana bardzo różni się od relacji innych świadków z czasów II wojny światowej?
Czy autor Mausa dobrze rozpoznał teren miasta?
Czy jesteśmy w stanie rozpoznać w Mausie konkretne miejsca, ludzi, zdarzenia?
W poszukiwaniu sosnowieckich i środulskich śladów znanego na całym świecie komiksu wyruszył Tomek Grząślewicz – regionalista i tłumacz związany z I Like Zagłębie oraz Fundacją Brama Cukermana, redaktor naczelny Przewodnika po żydowskim dziedzictwie Sosnowca. O wynikach swoich badań opowie w poniedziałek 30 stycznia o godzinie 18.00. Spotkanie odbędzie się w Teatrze Zagłębia, w kawiarni Sztos (górne foyer).
Warsztaty dla nauczycieli do wykładu „Ile Sosnowca jest w Mausie?”
Po wykładzie, osoby pracujące z dziećmi i młodzieżą zapraszamy na krótkie spotkanie, podczas którego zaprezentujemy Państwu krótkie ćwiczenie dotykające kwestii tożsamości – do wykorzystania podczas zajęć w szkołach i placówkach.
Prowadzenie: Dorota Szewczyk (CDN w Sosnowcu), Tomasz Wojtasik (Metis w Katowicach)
Czas trwania: 45-60 minut
Zapisy przyjmuje Centrum Doskonalenia Nauczycieli pod linkiem:
https://forms.gle/snEhfhChTjQg7NMP7
Wykład „Ile Sosnowca jest w Mausie?” jest częścią cyklu „Ślady Zagłębiowskich Żydów” realizowanego w związku z przedstawieniem „Środula. Krajobraz Mausa” w Teatrze Zagłębia w Sosnowcu.
Projekt „Ślady Zagłębiowskich Żydów” jest dofinansowany ze środków Stowarzyszenia Żydowski Instytut Historyczny w Polsce.
Partner honorowy wydarzenia: Prezydent Miasta Sosnowiec, Muzeum Getta Warszawskiego
Partnerzy merytoryczni: Fundacja Brama Cukermana, I Like Zagłębie
Partnerzy projektu: Centrum Doskonalenia Nauczycieli w Sosnowcu, Regionalny Ośrodek Metodyczno-Edukacyjny Metis w Katowicach, MBP Sosnowiec / Zagłębiowska Mediateka, Sosnowieckie Centrum Sztuki – Zamek Sielecki
Patronat medialny: e-teatr.pl, TVP Katowice, ilikezaglebie.pl, 41-200.pl, Kurier Miejski
Wsparcie medialne: Radio Katowice