Strefy kontaktu. Spotkanie, pogranicze. Miejsce dialogu, wymiany, poznania, zderzenia, kompromisu, konfliktu, przejścia.
Między czym?
Między teraźniejszością a przyszłością. Jak wyobrażamy sobie świat, który ma nadejść? Jak chcielibyśmy, żeby wyglądał? Jakie utopie przyszłości rodzą nam się w głowie dziś? Jakie wizje i wyobrażenia projektują rzeczywistość przed nami – co odróżnia ją od tej, która jest?
Między innymi i między nami. Zagłębie zawsze było na granicy. Było strefą kontaktu – między plemionami Wiślan i Opolan, między Śląskiem a Małopolską, między trzema zaborami, między Polską a Niemcami. Takich miejsc jest, było i będzie oczywiście więcej. A na pograniczach – także kultur i dziedzin sztuki – powstają rzeczy najciekawsze.
Między etapami. Nasz program kierujemy do debiutantów i debiutantek. Chcemy, żeby scena Teatru Zagłębia była przyjaznym punktem przejścia dla twórczyń i twórców będących na początku swojej artystycznej drogi. Zdajemy sobie sprawę, że w czasach trwającej jeszcze pandemii, takie przejście stało się jeszcze trudniejsze niż wcześniej.
***
Projektując wiosną 2020 roku Teatralną Antologię Nowych Utopii, na przekór uparcie powracającym obawom i frustracjom związanym z pandemią, zapragnęliśmy skupić się na wizjach lepszego świata. Tematem konkursu na cyfrowe dzieło artystyczne uczyniliśmy marzenia, utopie, raje, światy doskonałe. Powstały prace zaskakujące, cechujące się dużym wyczuciem rytmu rzeczywistości i przenikliwością spojrzenia.
Projektowanie przyszłości wciąż wydaje nam się fascynującym i ważnym zadaniem. Dlatego także i w tym roku zapraszamy artystki i artystów do wybiegania myślą w przód. W tegorocznej formule Nowych Utopii zachodzi jedna istotna zmiana – przełączamy się z powrotem na tryb „offline”. Chcemy umożliwić artystom i artystkom realizację pełnowymiarowego spektaklu na deskach Teatru Zagłębia. Program dedykujemy debiutantom i debiutantkom, co jest wyjściem naprzeciw pilnym potrzebom środowiska – artykułowanym m. in. w przygotowywanym przez Gildię Polskich Reżyserek i Reżyserów Teatralnych „Elementarzu dobrego debiutu”.
Ogłoszenie o konkursie, formularz zgłoszeniowy i regulamin konkursu są dostępne do pobrania poniżej. Zgłoszenia prosimy przesyłać na adres noweutopie_@_teatrzaglebia.pl. Spośród nadesłanych eksplikacji Komisja w składzie Jacek Jabrzyk, Anna Maria Karczmarska, Przemysław Pilarski i Wojtek Zrałek-Kossakowski wybierze najciekawsze propozycje, których autorzy i/lub autorki zostaną zaproszeni na indywidualne spotkania. Na podstawie rozmów Komisja wybierze Laureata lub Laureatkę Nowych Utopii. Na realizację projektu zostanie przeznaczone 60 tysięcy złotych. Premiera spektaklu planowana jest na listopad 2021 roku.
Tegoroczna edycja Nowych Utopii | strefy kontaktu realizowana jest przez Teatr Zagłębia w ramach projektu Zagłębie//Śląsk przy wsparciu finansowym Miasta Sosnowiec.
Konkurs jest wspólną pracą zespołu Teatru Zagłębia pod dyrekcją Iwony Woźniak. Koordynatorzy: Filip Jałowiecki, Agata Kędzia; producent: Magdalena Kamińska; promocja i PR: Roksana Buchta; identyfikacja graficzna: Paweł Wojciechowski; opieka księgowa: Izabela Chyćko, Marek Markiewicz.
Kontakt:
Filip Jałowiecki – 692 496 819 – f.jalowiecki_@_teatrzaglebia.pl
Agata Kędzia – 883 500 915 – a.kedzia_@_teatrzaglebia.pl