Szpilman przyszedł na świat w roku 1911 w kamienicy przy Targowej 18. Artysta zaczynał swoją wielką muzyczną przygodę w Sosnowcu, a jego pierwszą nauczycielką była matka, która wraz z mężem występowała m.in. w pobliskim Teatrze Miejskim. Młody muzyk kontynuował naukę w Warszawie i Berlinie, by po powrocie do Polski zostać etatowym pianistą w Polskim Radiu. Dzięki napisanym wspomnieniom i filmowi „Pianista” jego wojenne losy poznał cały świat. Po wojnie wrócił do pracy w radiu, tworzył tez wiele kompozycji do popularnych piosenek oraz koncertował po całym świecie.
Na niedzielny spacer, w dniu premiery sztuki „Szpilmanowie” zabierze nas Monika Kempara, historyczka, zawodowo związana z Zamkiem Sieleckim, kuratorka wystaw historycznych, regionalistka badająca żydowskie dziedzictwo w Zagłębiu Dąbrowskim, współautorka wystawy o Władysławie Szpilmanie w sosnowieckiej „Muzie”.
Start 1 grudnia o godzinie 11.00. Parking przy Teatrze Zagłębia (Sosnowiec, ul. Teatralna 4)
Udział bezpłatny.
Spacer „Śladami Władysława Szpilmana” odbędzie się w ramach przedsięwzięcia pn. „Szpilman. Album na osiem piosenek i nieskończoną ilość gier i zabaw – spektakl teatralny”.
Sfinansowane przez Unię Europejską NextGenerationEU.
Sfinansowane przez Unię Europejską NextGenerationEU.
—
Fot. Jeremi Astaszow / Astashow Studio
Fot. Jeremi Astaszow / Astashow Studio