W okresie II wojny światowej Sosnowiec był administracyjnym centrum życia żydowskiego w regionie. Tu mieściła się siedziba Centrali Żydowskich Rad Starszych na Wschodnim Górnym Śląsku, którą niepodzielnie rządził kontrowersyjny Mojżesz (Moniek) Merin. W szczytowym okresie na liście płac Centrali znajdowało się niemal 2 tysiące nazwisk. Gdzie mieściły się najważniejsze instytucje „królestwa Merina”? Policja, poczta, piekarnie? Czy wiemy, w których domach mieszkali kluczowi urzędnicy sosnowieckiego Judenratu? Ile złego, a ile dobrego możemy powiedzieć o ich działalności?
Wycieczkę śladami swoich badań nad merinowskim aparatem władzy poprowadzi Tomek Grząślewicz – regionalista i tłumacz związany z I Like Zagłębie oraz Fundacją Brama Cukermana, redaktor naczelny Przewodnika po żydowskim dziedzictwie Sosnowca.
Spacer rozpocznie się 14 maja 2023 r. o godz. 10.00 i potrwa ok. 2 h.
Spotykamy się na Placu Powstańców Styczniowych w Sosnowcu o godz. 9.50. Tam też się rozstaniemy ok. godz. 12.
Spacer „Centrala” jest częścią cyklu „Ślady Zagłębiowskich Żydów” realizowanego w związku z przedstawieniem „Środula. Krajobraz Mausa” w Teatrze Zagłębia w Sosnowcu.
Projekt „Ślady Zagłębiowskich Żydów” jest dofinansowany ze środków Stowarzyszenia Żydowski Instytut Historyczny w Polsce.
Partner honorowy wydarzenia: Prezydent Miasta Sosnowiec, Muzeum Getta Warszawskiego
Partnerzy merytoryczni: Fundacja Brama Cukermana, I Like Zagłębie
Partnerzy projektu: Centrum Doskonalenia Nauczycieli w Sosnowcu, Regionalny Ośrodek Metodyczno-Edukacyjny Metis w Katowicach, MBP Sosnowiec / Zagłębiowska Mediateka, Sosnowieckie Centrum Sztuki – Zamek Sielecki
Patronat medialny: e-teatr.pl, TVP Katowice, ilikezaglebie.pl, 41-200.pl, Kurier Miejski
Wsparcie medialne: Radio Katowice