BRAK WOLNYCH MIEJSC, PRZYJMUJEMY ZAPISY NA LISTĘ REZERWOWĄ
_______________________________________
Odbędziemy wyjątkową podróż do nieznanych i wymyślonych krain (być może także do Krainy Lodu!) – bo w końcu kto powiedział, że w teatrze i w bibliotece musi być nudno? Z okazji ferii zimowych przygotowaliśmy warsztaty twórcze dla wszystkich młodych osób, które chcą spędzić wolne dni w ciekawy sposób.
W ciągu tygodnia zajęć uczestnicy i uczestniczki będą kreatywnie tworzyć własne opowieści, odbędą warsztaty teatralne oraz obejrzą familijny spektakl z repertuaru Teatru Zagłębia: „Baśnie Andersena” w reż. M. Podstawnego. Tygodniowe zajęcia są świetną okazją do przeżycia pełnowymiarowej przygody teatralnej, podczas której młodzi uczestnicy nie tylko zapoznają się z repertuarem Teatru Zagłębia i poznają teatr od środka, ale także samodzielnie przygotują własne historie, odkrywając w sobie pomysłowych i odważnych twórców. A to wszystko w duchu współpracy, wyobraźni i dobrej zabawy!
Warsztaty skierowane do dzieci z klas III-V.
Organizatorzy: Teatr Zagłębia, MBP Sosnowiec – Zagłębiowska Mediateka
HARMONOGRAM
Zajęcia odbywają się w dniach 29 stycznia – 2 lutego stycznia 2024 w godz. 10:00-13:00.
29.01 poniedziałek (Teatr Zagłębia)
godz. 10:00-13:00 warsztaty teatralne i kreatywne, prowadzenie: pedagożka teatru
30.01 wtorek (Teatr Zagłębia)
godz. 10:00 spektakl „Baśnie Andersena”
godz. 12:00-13:00 warsztaty w tematyce obejrzanego spektaklu, prowadzenie: pedagożka teatru
31.01 środa (Zagłębiowska Mediateka – Sala edukacyjna, poziom 0)
godz. 10:00-13:00 warsztaty kreatywnego pisania i tworzenia własnych opowieści, prowadzenie: pedagożka teatru
1.02 czwartek (Zagłębiowska Mediateka – Aula, poziom 0)
godz. 10:00-13:00 warsztaty teatralne z aktorem Teatru Zagłębia
2.02 piątek (Zagłębiowska Mediateka – Świat Nauki i Fantazji, poziom 1)
godz. 10:00-13:00 warsztaty teatralne z aktorem Teatru Zagłębia
MIEJSCE
Teatr Zagłębia, ul. Teatralna 4, 41-200 Sosnowiec oraz Zagłębiowska Mediateka, ul. Kościelna 11, 41-200 Sosnowiec
PROWADZENIE
Pedagożka teatru i aktorzy Teatru Zagłębia
ZAPISY
Koszt udziału w warsztatach: 200 zł (opłata zawiera bilet na spektakl „Baśnie Andersena”). Płatności prosimy dokonywać w formie przelewu. Szczegóły dotyczące transakcji otrzymają państwo w e-mailu potwierdzającym przyjęcie zgłoszenia na warsztaty.
Uwaga! Nie istnieje możliwość zapisów na pojedyncze dni.
Zgłoszenia ruszają 10 stycznia 2024 i są przyjmowane mailowo, poprzez wysłanie wiadomości na adres edukacja_@_teatrzaglebia.pl. W tytule maila prosimy wpisać: Baśniowe ferie. W treści maila powinno znaleźć się imię i nazwisko oraz wiek dziecka (oferta dla uczniów klas III-V), a także imię i nazwisko oraz numer telefonu rodzica/opiekuna.
Liczba miejsc ograniczona, decyduje kolejność zgłoszeń.
PŁATNOŚĆ
Płatność za warsztaty odbywa się przelewem. Dane do przelewu zostaną podane w zwrotnej wiadomości mailowej, po przyjęciu zgłoszenia dziecka na warsztaty.
INFORMACJE
Małgorzata Pabian, e-mail: edukacja_@_teatrzaglebia.pl, tel.: 796 644 002
Partnerem ferii jest MBP Sosnowiec – Zagłębiowska Mediateka.
OPIS SPEKTAKLU
„Baśnie Andersena”
Spektakl „Baśnie Andersena” jest nowoczesnym, a równocześnie włączającym, źródłowym i pięknym wyjściem w świat baśni Hansa Christiana Andersena. Zaprasza do rozmowy o pejzażu dziecięcym, w jego komplikacji i niejednoznaczności.
Grupa postaci, rodzina, mała społeczność, chroni siebie, swoje więzi i wrażliwość w świecie opowieści. Spotyka się w pewnym miejscu, magicznym mieszkaniu, by kultywować sztukę opowiadania, tworzyć i przeżywać historie.
Bohaterowie chcą opowiadać baśnie tak mocno i szczerze, by świat przedstawiony powołać do życia. By zbudować na nowo płaszczyznę porozumienia i wspólnoty. Chcą uwierzyć w siłę andersenowskich historii tak, jakby od tego zależeć miało istnienie całego świata. Kto zresztą zagwarantuje, że nie zależy? Że siła opowieści nie jest siłą ocalającą, życiodajną, kosmiczną?
Podstawą spektaklu są baśnie Andersena w najnowszym, pięknym tłumaczeniu Bogusławy Sochańskiej. Oprócz ulubionych tytułów: „Dziewczynka z zapałkami”, „Brzydkie kaczątko”, „Mała syrenka” czy „Calineczka”, w scenariuszu znajdują się też mniej odkryte teksty.
Ważnym źródłem jest pamięć o wspólnej rodzinnej opowieści, świat związany z ustnymi przekazami, rodzinnymi historiami, z opowiadaniem bajek, z kołysankami, z tradycją wspólnego rodzinnego czytania, tworzenia i muzykowania.
Aktorzy, oprócz opowiadania, za pomocą rekwizytów, kostiumów, tajemniczych działań, powołują na scenie świat pulsujący życiem, magiczny, wielopłaszczyznowy i – w intencji twórców – jak najbardziej zrozumiały dla uczniów wczesnych klas szkół podstawowych.
Spektakl jest również namysłem nad istotą opowieści, nad samą baśnią. Po części będzie więc także lekcją, wykładem interaktywnym na pograniczu teatru i działań z dziedziny pedagogiki teatralnej.