Udostępniamy ofertę Teatru dla osób z niepełnosprawnościami!
fot. Astashow Studio
fot. Astashow Studio
fot. Astashow Studio / Jeremi Astaszow
fot. Astashow Studio / Jeremi Astaszow
fot. Astashow Studio / Jeremi Astaszow
fot. Astashow Studio / Jeremi Astaszow
fot. Astashow Studio / Jeremi Astaszow
fot. Astashow Studio / Jeremi Astaszow
NAJBLIŻSZE DOSTĘPNE SPEKTAKLE
20 grudnia 2024, godz. 19:00 „Historia Sosnowca”
spektakl z audiodeskrypcją, napisami i tłumaczeniem na PJM
19 stycznia 2024, godz. 18:00 „Szpilmanowie”
spektakl z audiodeskrypcją
SCENA DOSTĘPNA
Scena Dostępna to cykl, w którym dostosowujemy spektakle do potrzeb osób z niepełnosprawnościami. Prezentujemy je z audiodeskrypcją, napisami i tłumaczeniem na Polski Język Migowy.
Dostosowane spektakle:
„Boeing, Boeing” reż. Wojciech Leśniak
„Gniew” reż. Szymon Kaczmarek
„Opowieść wigilijna” reż. Justyna Łagowska
„Komedia. Wujaszek Wania” Jędrzeja Piaskowskiego i Huberta Sulimy
„Kto puka?” reż. Jacek Jabrzyk
„Szewczyk Dratewka”
„Tajemniczy ogród” reż. Justyna Sobczyk
„Baśnie Andersena” reż. Maciej Podstawny
„Historia Sosnowca” reż. Katarzyna Szyngiera
Poza dostosowaniem spektakli wyposażyliśmy nasz Teatr w sprzęt ułatwiający obsługę osób z niepełnosprawnościami – pętlę indukcyjną w kasie biletowej, tablicę tyflograficzną, zestawy do audiodeskrypcji, piktogramy, monitory do wyświetlania napisów oraz monitory do foyer.
Do potrzeb osób g/Głuchych i niedosłyszących dostosowano trailery dostępnych spektakli.
W ramach realizacji projektu powstał również Przedprzewodnik Teatru Zagłębia, który pozwoli na przygotowanie się do pierwszej wizyty w Teatrze.
Finansowanie ze środków PFRON-u w ramach programu „Kultura bez barier”, realizowanego w ramach Osi priorytetowej IV. Innowacje społeczne i współpraca ponadnarodowa, w ramach Działania 4.3 Współpraca ponadnarodowa Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój na lata 2014-2020.
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego
Przed budynkiem nie ma wyznaczonych miejsc parkingowych dla osób z niepełnosprawnościami. Dojechać też można następującymi środkami komunikacji publicznej:
Autobusem
z Będzina: 299, 813
z Bytomia: 91
z Czeladzi: 35, 723, 935
z Dąbrowy Górniczej: 55, 808, 811
z Katowic: 808, 811, 813, 815, 835
z Mysłowic: 26, 35, 106, 150, 160, 935
z Siemianowic Śląskich: 91
Tramwajem
z Będzina: 21, 27
z Dąbrowy Górniczej: 21
z Katowic: 15
z Mysłowic: 26
Pociągiem
10 min z Katowic
40 min z Mikołowa, Tychów, Zabrza, Zawiercia
45 min z Gliwic
75 min z Częstochowy
Większość kursów wykonywana jest przez pojazdy niskopodłogowe.
Budynek główny znajduje się w centrum Miasta. Wokół Teatru znajduje się nawierzchnia pokryta kostką brukową. Do budynku prowadzą trzy wejścia – wszystkie od ul. Teatralnej – frontowe (wejście na foyer i scenę), boczne, od strony stacji paliw bp (kasa biletowa i przejście na foyer i scenę, oraz od strony parkingu – wejście pracownicze. Wejście frontowe posiada dwa podjazdy dla wózków inwalidzkich (z prawej i lewej strony). Widzowie z niepełnosprawnością ruchową mogą korzystać z holu i widowni na parterze. Piętro oraz widownia znajdująca się na balkonie pozostają niedostępne dla osób poruszających się na wózkach inwalidzkich ze względu na historyczny charakter budynku. Drzwi na widownię są dwuskrzydłowe, a ścieżka komunikacyjna nie ma progów. Na parterze znajduje się również toaleta dla osób z niepełnosprawnością ruchową. Dwa pozostałe wejścia nie są dostępne dla osób poruszających się na wózkach inwalidzkich z uwagi na wysokie progi. Nie uniemożliwia to jednak wizyty w kasie biletowej (przed spektaklem można odebrać bilety wjeżdżając przez wejście frontowe) oraz spotkania z dyrekcją. Osoby z niepełnosprawnością ruchową chcące załatwić sprawę w sekretariacie lub spotkać się z dyrekcją, zapraszane będą do foyer teatru, gdzie dostęp dla nich nie jest utrudniony. W razie chęci spotkania prosimy o kontakt e-mailowy bądź telefoniczny z koordynatorką dostępności. W budynku nie ma oznaczeń w alfabecie brajla, w druku powiększonym ani oznaczeń kontrastowych dla osób niewidomych i słabowidzących.
Do naszego budynku możesz wejść z psem asystującym.
BILETY
Na wszystkie spektakle Teatru Zagłębia (na żywo) przysługują zniżki dla osób z niepełnosprawnościami i ich opiekunów.
Widzowie posiadający bilety ulgowe są zobowiązani do okazania dokumentu upoważniającego do zniżki przy wejściu na widownię.
Przedprzewodnik Teatru Zagłębia
Dla wszystkich, którzy lubią wiedzieć, czego się spodziewać w nowym miejscu opracowałyśmy przedprzewodnik.
Przedprzewodnik zawiera podstawowe informacje na temat wizyty w naszym Teatrze: jak się do niej przygotować, czego się spodziewać i jak poruszać się po naszym budynku.
Wersję tekstową przedprzewodnika znajdziesz tutaj:
A wersję wideo poniżej.
Finansowanie ze środków PFRON-u w ramach programu „Kultura bez barier”, realizowanego w ramach Osi priorytetowej IV. Innowacje społeczne i współpraca ponadnarodowa, w ramach Działania 4.3 Współpraca ponadnarodowa Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój na lata 2014-2020.