Aleksander Blitek i Tomek Grząślewicz. Jeden na Środuli się wychował, drugi poznaje ją od kilku lat. Dla jednego ta dzielnica to zdarte kolana w trakcie zabaw i pierwsze papierosy, dla drugiego przede wszystkim lata 1942-1943, kiedy na tym terenie znajdowało się getto dla Żydów z Sosnowca i okolic. Spotkali się przy pracy nad przedstawieniem „Środula. Krajobraz Mausa” i zaczęli wymieniać się swoimi doświadczeniami i wiedzą na temat dzielnicy. Z tych spotkań powstał pomysł na spacer łączący historię getta (przedwczoraj) ze wspomnieniami z okresu dorastania w latach 80. i 90. XX wieku (wczoraj).
Na wycieczkę po Środuli przedwczorajszej i wczorajszej zapraszają Aleksander Blitek – aktor Teatru Zagłębia i środulanin od pokoleń oraz Tomek Grząślewicz – regionalista i badacz dziejów getta, redaktor naczelny Przewodnika po żydowskim dziedzictwie Sosnowca.
Spacer rozpocznie się 11 czerwca 2023 r. o godz. 10.00 i potrwa ok. 2,5-3,0 h.
Spotykamy się pod budynkiem SP nr 16 przy ul. Okrzei 56, o godz. 9.50. Tam też się rozstaniemy ok. godz. 12.30-13.00.
Spacer „Środula wczoraj i przedwczoraj” jest częścią cyklu „Ślady Zagłębiowskich Żydów” realizowanego w związku z przedstawieniem „Środula. Krajobraz Mausa” w Teatrze Zagłębia w Sosnowcu.
Projekt „Ślady Zagłębiowskich Żydów” jest dofinansowany ze środków Stowarzyszenia Żydowski Instytut Historyczny w Polsce.
Partner honorowy wydarzenia: Prezydent Miasta Sosnowiec, Muzeum Getta Warszawskiego
Partnerzy merytoryczni: Fundacja Brama Cukermana, I Like Zagłębie
Partnerzy projektu: Centrum Doskonalenia Nauczycieli w Sosnowcu, Regionalny Ośrodek Metodyczno-Edukacyjny Metis w Katowicach, MBP Sosnowiec / Zagłębiowska Mediateka, Sosnowieckie Centrum Sztuki – Zamek Sielecki
Patronat medialny: e-teatr.pl, TVP Katowice, ilikezaglebie.pl, 41-200.pl, Kurier Miejski
Wsparcie medialne: Radio Katowice