Stary Sosnowiec to dzielnica pełna opowieści zarówno o przedwojennym życiu Żydów, jak i o ich Zagładzie. I jedne, i drugie usłyszymy w trakcie czerwcowo-niedzielnej wyprawy. Na naszej drodze znajdzie się i stadion, i szkoła, i klasztor, i zwykłe kamienice: być może nawet kibuc? Podróż śladami codziennych trosk, tragicznych rozstań i cudownych ocaleń uzupełnią fragmenty relacji świadków, czytane przez aktorkę Teatru Zagłębia.
Wycieczkę śladami miejsc związanych z Żydami na Starym Sosnowcu poprowadzi Tomek Grząślewicz – regionalista i tłumacz związany z I Like Zagłębie oraz Fundacją Brama Cukermana, redaktor naczelny Przewodnika po żydowskim dziedzictwie Sosnowca.
Udział specjalny aktorki Teatru Zagłębia Małgorzaty Saniak-Grabowskiej.
Spacer rozpocznie się 25 czerwca 2023 r. o godz. 10.00 i potrwa ok. 2-2,5 h.
Spotykamy się przy budynku Filii nr 20 Miejskiej Biblioteki Publicznej im. G. Daniłowskiego, ul. J. Piłsudskiego 19 (przy Rondzie im. Czesława Uznańskiego i przystanku Sosnowiec Aleja Mireckiego) o godz. 9.50. Tam też się rozstaniemy ok. godz. 12-12:30.
Spacer „Tajemnice Starego Sosnowca” jest częścią cyklu „Ślady Zagłębiowskich Żydów” realizowanego w związku z przedstawieniem „Środula. Krajobraz Mausa” w Teatrze Zagłębia w Sosnowcu.
Projekt „Ślady Zagłębiowskich Żydów” jest dofinansowany ze środków Stowarzyszenia Żydowski Instytut Historyczny w Polsce.
Partner honorowy wydarzenia: Prezydent Miasta Sosnowiec, Muzeum Getta Warszawskiego
Partnerzy merytoryczni: Fundacja Brama Cukermana, I Like Zagłębie
Partnerzy projektu: Centrum Doskonalenia Nauczycieli w Sosnowcu, Regionalny Ośrodek Metodyczno-Edukacyjny Metis w Katowicach, MBP Sosnowiec / Zagłębiowska Mediateka, Sosnowieckie Centrum Sztuki – Zamek Sielecki
Patronat medialny: e-teatr.pl, TVP Katowice, ilikezaglebie.pl, 41-200.pl, Kurier Miejski
Wsparcie medialne: Radio Katowice