Patetyczny werset „z prochu powstałeś i w proch się obrócisz” stał się dla mnie artystycznym sposobem patrzenia i interpretowania świata. Źródeł historii nie da się ignorować. Ludzkość tak jak drzewo nie zapomina o swoich korzeniach, ba czerpie z nich cały czas życiową siłę. Podobnie jest z działaniami artystycznymi: malarstwem, komiksem, spektaklem – to przez nie człowiek próbuje zrozumieć, żyjąc obok miejsca naznaczonego lub przebywając z osobami, które tam były.
Cząstki wydarzeń, kamienie i cegły z domostw oraz wszelkie ślady bytowania, przemielone na pył przez upływ czasu i warunki atmosferyczne, wraz z drobinkami piasku i liści stają się częścią gruntu. To na nim wyrastają byliny i drzewa. Poprzez ingerencję człowieka, zaśmiecanie i eksploatowanie przestrzeni, pejzaż jest poddany ciągłej obróbce.
Tak dzieje się na Środuli. Budowano osiedla, przebudowywano i remontowano drogi, a jednocześnie obok nadal egzystują relikty domów: fundamentów i murów, porośnięte krzakami, poprzeplatane starymi drzewami owocowymi i samosiejkami. Środula była podczas wojny miejscem dramatu, którego scenografia częściowo otacza nas także dziś.
Przeprowadzenie dekonstrukcji tkanki miejskiej poprzez sztukę pomaga w poznaniu tożsamości miejsca. Niestety tylko częściowo pozwala zbliżyć się do dawnych sąsiadów, do pełniejszego obrazu miasta czy regionu. Nie zmienia to faktu, że warto być świadomym, a nie obojętnym.
Ewa Kozera
Ewa Kozera – artystka sztuk wizualnych. Mieszka w Zagłębiu, tworzy w podmiejskim ogrodzie. Ukończyła ASP w Katowicach. Pasjonuje się: historią, geologią, ogrodnictwem i pszczelarstwem. Inspiruje się nimi w działaniach artystycznych, najczęściej w malarstwie, instalacjach i obiektach. Więcej o artystce na www.ewakozera.pl.
Wystawa zrealizowana we współpracy Teatru Zagłębia z Sosnowieckim Centrum Sztuki – Zamek Sielecki.
Miejsce wystawy: Niegaleria w Teatrze Zagłębia
Wystawa twórczości Ewy Kozery pt. „Żółta ziemia”
kuratorka: Małgorzata Malinowska-Klimek
Wernisaż 24 kwietnia (poniedziałek) 2023 r. godz. 18.00
Czas trwania wystawy: 24.04-19.06. i 19.09-1.10.2023 r.
Godziny otwarcia wystawy:
cz i pt 18.00–22.00, sb. i ndz. 17.00–21.00.
Wystawę oglądać można wyłącznie w dni, gdy w teatrze grany jest spektakl.
Wstęp wolny.