Uwaga! Brak miejsc – przyjmujemy zapisy na listę rezerwową.
Z okazji ferii zimowych przygotowaliśmy warsztaty twórcze dla wszystkich młodych osób, które chcą spędzić wolne dni w ciekawy sposób.
W ciągu tygodnia zajęć zetkniemy się z zadaniami teatralnymi, pogłębimy świadomość ciała, nazwiemy emocje towarzyszące nam w kontakcie ze sztuką oraz obejrzymy familijne spektakle z repertuaru Teatru Zagłębia: „Baśnie Andersena” w reż. M. Podstawnego oraz „Wroga – instrukcję obsługi” w reż. J. Sobczyk. Tygodniowe zajęcia są świetną okazją do przeżycia pełnowymiarowej przygody teatralnej, podczas której młodzi uczestnicy nie tylko zapoznają się z repertuarem Teatru Zagłębia i poznają teatr od środka, ale także samodzielnie przygotowują sceniczne wersje wybranych opowiadań i baśni, odkrywając w sobie pomysłowych i odważnych twórców. A to wszystko w duchu współpracy i dobrej zabawy!
Warsztaty skierowane do uczennic i uczniów klas III-VI.
HARMONOGRAM
Zajęcia odbywają się w dniach 23-27 stycznia 2022, w godz. 10:00-13:00 (wyjątkiem jest czwartek 26 stycznia, wtedy zajęcia odbywają się w godz. 9:00-12:00).
23.01 poniedziałek
godz. 10:00-13:00 warsztaty teatralne
24.01 wtorek
godz. 10:00 spektakl “Baśnie Andersena”
godz. 12:00-13:00 warsztaty teatralne
25.01 środa
godz. 10:00 spektakl “Wróg – instrukcja obsługi”
godz. 12:00-13:00 warsztaty teatralne
26.01 czwartek
godz. 9:00-12:00 warsztaty teatralne
27.01 piątek
godz. 10:00-13:00 warsztaty teatralne
MIEJSCE
Teatr Zagłębia, ul. Teatralna 4, 41-200 Sosnowiec
PROWADZENIE
Agnieszka Bałaga-Okońska, Agata Kędzia, Krzysztof Korzeniowski
ZAPISY
Koszt udziału w warsztatach: 200 zł (opłata zawiera bilety na spektakle “Baśnie Andersena” i “Wróg – instrukcja obsługi”). Płatności prosimy dokonywać w formie przelewu. Szczegóły dotyczące transakcji otrzymają państwo w e-mailu potwierdzającym przyjęcie zgłoszenia na warsztaty.
Uwaga! Nie istnieje możliwość zapisów na pojedyncze dni.
Zgłoszenia ruszają 15 grudnia 2022 i są przyjmowane mailowo, poprzez wysłanie wiadomości na adres edukacja_@_teatrzaglebia.pl. W tytule maila prosimy wpisać: Kraina Opowieści – warsztaty teatralne. W treści maila powinno znaleźć się imię i nazwisko oraz wiek dziecka (oferta dla uczniów klas III-VI), a także imię i nazwisko oraz numer telefonu rodzica/opiekuna.
Liczba miejsc ograniczona, decyduje kolejność zgłoszeń.
INFORMACJE
Agata Kędzia, e-mail: edukacja_@_teatrzaglebia.pl, tel.: 883 500 915
OPISY SPEKTAKLI
„Baśnie Andersena”
Spektakl „Baśnie Andersena” jest nowoczesnym, a równocześnie włączającym, źródłowym i pięknym wyjściem w świat baśni Hansa Christiana Andersena. Zaprasza do rozmowy o pejzażu dziecięcym, w jego komplikacji i niejednoznaczności.
Grupa postaci, rodzina, mała społeczność, chroni siebie, swoje więzi i wrażliwość w świecie opowieści. Spotyka się w pewnym miejscu, magicznym mieszkaniu, by kultywować sztukę opowiadania, tworzyć i przeżywać historie.
Bohaterowie chcą opowiadać baśnie tak mocno i szczerze, by świat przedstawiony powołać do życia. By zbudować na nowo płaszczyznę porozumienia i wspólnoty. Chcą uwierzyć w siłę andersenowskich historii tak, jakby od tego zależeć miało istnienie całego świata. Kto zresztą zagwarantuje, że nie zależy? Że siła opowieści nie jest siłą ocalającą, życiodajną, kosmiczną?
Podstawą spektaklu są baśnie Andersena w najnowszym, pięknym tłumaczeniu Bogusławy Sochańskiej. Oprócz ulubionych tytułów: „Dziewczynka z zapałkami”, „Brzydkie kaczątko”, „Mała syrenka” czy „Calineczka”, w scenariuszu znajdują się też mniej odkryte teksty.
Ważnym źródłem jest pamięć o wspólnej rodzinnej opowieści, świat związany z ustnymi przekazami, rodzinnymi historiami, z opowiadaniem bajek, z kołysankami, z tradycją wspólnego rodzinnego czytania, tworzenia i muzykowania.
Aktorzy, oprócz opowiadania, za pomocą rekwizytów, kostiumów, tajemniczych działań, powołują na scenie świat pulsujący życiem, magiczny, wielopłaszczyznowy i – w intencji twórców – jak najbardziej zrozumiały dla uczniów wczesnych klas szkół podstawowych.
Spektakl jest również namysłem nad istotą opowieści, nad samą baśnią. Po części będzie więc także lekcją, wykładem interaktywnym na pograniczu teatru i działań z dziedziny pedagogiki teatralnej.
Więcej informacji: https://teatrzaglebia.pl/spektakl/basnie-andersena/
“Wróg – instrukcja obsługi”
na podstawie książki „Wróg” Serge’a Blocha, Davide’a Caliego
Przedstawienie dla dzieci i dla dorosłych o mechanizmach konstruowania w swojej wyobraźni obrazu wroga i o absurdzie wojny. Po co nam wróg? Co możemy zrobić, by przestać się go bać i dojść z nim do porozumienia?
Czy myślałeś o tym, żeby zaprzyjaźnić się ze swoim wrogiem?
Nie?
Może dlatego, że trudno nam to sobie wyobrazić? A może często jest tak, że sami budujemy w sobie postawę wrogości wobec kogoś? Wobec obcych z innych miast czy kultur, znajomych ze szkoły albo z podwórka, a może kogoś z rodziny.
Przez dwa miesiące we współpracy z dziećmi przyglądaliśmy się temu, jak zachowujemy się w obecności wroga, co możemy zrobić, żeby się go nie bać i znaleźć z nim wspólny język. Szukaliśmy odpowiedzi na pytanie, jak bez przemocy rozbroić wroga.
Tak powstała instrukcja obsługi wroga. Przekonaj się, czy działa.
Na początku 2018 roku grupa artystów otworzyła w Teatrze Zagłębia Laboratorium Wroga – eksperyment teatralno-badawczy prowadzony we współpracy z dziećmi. Zespół przez dwa miesiące rozkładał konstrukcję wroga na części pierwsze, przyglądał się temu, w jaki sposób powstaje, jak się zachowujemy w jego obecności i co możemy zrobić, żeby się go nie bać. Grupa prowadziła badania zarówno w sosnowieckim teatrze, ale również w szkołach oraz na ulicach miasta. Celem było opracowanie instrukcji obsługi wroga.
Spektakl otrzymał nagrodę główną w kategorii Kultura i Multimedia XVIII edycji konkursu Świat Przyjazny Dziecku organizowanego przez Komitet Ochrony Praw Dziecka.
Więcej informacji: https://teatrzaglebia.pl/spektakl/wrog-instrukcja-obslugi/