Fot. Jeremi Astaszow / Astashow Studio
„Historia Sosnowca” w reż. Katarzyny Szyngiery to spektakl o emancypacji.
W znaczeniu dosłownym i przenośnym. Emancypują się (lub próbują emancypować) poszczególni bohaterowie, emancypują się i degenerują kolejne historie, przekonania i narracje. Wszystko pozostaje w ruchu, a jedyną pewną stała jest zmiana. Ale właściwie czego i kogo dotyczy?
„Tu był las, nie było niczego” zaczynają swoją opowieść bohaterowie spektaklu.
Czym było owo „nic” i czym skusiło bogatych mieszkańców Saksonii? Czyim kosztem „nic” stało się „czymś” i kto za to wszystko zapłacił, a kogo rozliczyła historia? Czym jest „życie za swoje” w wykonaniu i w rozumieniu charyzmatycznych postaci, które zamieszkiwały Sosnowiec, lub były z miastem związane: Fanny Lamprecht, braci Schoen, Beli Szwarc, Alicji Dorabialskiej, Frumki Płotnickiej, Tacjanny Wysockiej czy zespołu piłkarskiego Czarnych Sosnowiec? Jak w kalejdoskopie stają znów przed nami, aby za sprawą biografii opowiedzieć o kawałku historii miasta i jego okolic.
Spektakl czerpie inspiracje z miejsca, w którym powstaje: z warsztatów i źródeł dokumentalnych oraz rozmów z mieszkańcami. Dzięki tej mieszance do życia wracają nie tylko konkretne postacie, ale także bohaterowie nieożywieni: Huta Katarzyna i legendarne sosnowieckie Zakłady Dziewiarskie Wanda.
Uwaga. W dniach 17 i 18 maja przed pokazem „Historii Sosnowca” odbędzie się wprowadzenie do spektaklu, które wygłosi prof. dr hab. Dariusz Nawrot. Początek o godzinie 18.00.
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego.
Recenzje
„W Sosnowcu, a może wszędzie?” – Henryka Wach-Malicka, slazag.pl
„Historia Sosnowca” – Przemek Gulda, guldapoleca
„Miszmasz o kobietach, mieście, emancypacji. Historia Sosnowca w Teatrze Zagłębia” – Marta Odziomek, wyborcza.pl
„Opowieść o mieście” – Maria Sławińska, Kultura Enter
„Nie było nas, był las” – Michał Centkowski, „Przegląd”, e-teatr.pl
„Historia Sosnowca wybrzmiewająca daleko poza jego granice” – Julian Kłembukowski, Dziennik Teatralny
„Miasto kobiet” – Katarzyna Tokarska-Stangret, teatr-pismo.pl
„Sosnowiec z kobiecej perspektywy” – Jowita Karczyńska, Dziennik Teatralny
Zeszyt metodyczny
Teatr to naturalny partner szkoły w kształtowaniu kompetencji, które pomagają młodym ludziom żyć świadomie i pełnią życia. Spektakl „Historia Sosnowca” Weroniki Murek w reżyserii Katarzyny Szyngiery to wyjątkowe narzędzie, które pozwala lepiej zrozumieć otaczający świat – ten codzienny, lokalny, często niezauważany w pośpiechu dnia.
Dzieje Sosnowca, pokazane w spektaklu, pulsują rytmem burzliwej historii i jednocześnie zadają każdemu z widzów osobiste pytanie: „Jaki jest Twój Sosnowiec?” Może intrygujący, dziwny, a może ukochany?
Teatralny język wzbudza emocje, rozwija wrażliwość i zachęca do refleksji nad dziedzictwem kulturowym regionu. Dlatego przygotowałyśmy dla Was zeszyt metodyczny, który jest inspiracją do przeprowadzenia zajęć opartych na spektaklu. Znajdziecie w nim pomysły na ćwiczenia, które możecie wykorzystać podczas lekcji:
- edukacji regionalnej,
- historii,
- języka polskiego,
- a także na lekcjach wychowawczych.
Propozycje można swobodnie modyfikować i dostosowywać do potrzeb grup, z którymi pracujecie.
Zapraszamy do pobrania zeszytu i wspólnego odkrywania lokalnej historii oraz kultury razem z Waszymi uczniami!