Fot. Jeremi Astaszow / Astashow Studio
„Historia Sosnowca” w reż. Katarzyny Szyngiery to spektakl o emancypacji.
W znaczeniu dosłownym i przenośnym. Emancypują się (lub próbują emancypować) poszczególni bohaterowie, emancypują się i degenerują kolejne historie, przekonania i narracje. Wszystko pozostaje w ruchu, a jedyną pewną stała jest zmiana. Ale właściwie czego i kogo dotyczy?
„Tu był las, nie było niczego” zaczynają swoją opowieść bohaterowie spektaklu.
Czym było owo „nic” i czym skusiło bogatych mieszkańców Saksonii? Czyim kosztem „nic” stało się „czymś” i kto za to wszystko zapłacił, a kogo rozliczyła historia? Czym jest „życie za swoje” w wykonaniu i w rozumieniu charyzmatycznych postaci, które zamieszkiwały Sosnowiec, lub były z miastem związane: Fanny Lamprecht, braci Schoen, Beli Szwarc, Alicji Dorabialskiej, Frumki Płotnickiej, Tacjanny Wysockiej czy zespołu piłkarskiego Czarnych Sosnowiec? Jak w kalejdoskopie stają znów przed nami, aby za sprawą biografii opowiedzieć o kawałku historii miasta i jego okolic.
Spektakl czerpie inspiracje z miejsca, w którym powstaje: z warsztatów i źródeł dokumentalnych oraz rozmów z mieszkańcami. Dzięki tej mieszance do życia wracają nie tylko konkretne postacie, ale także bohaterowie nieożywieni: Huta Katarzyna i legendarne sosnowieckie Zakłady Dziewiarskie Wanda.
20 grudnia spektakl zaprezentujemy z audiodeskrypcją, napisami i tłumaczeniem na Polski Język Migowy.
Bilet dla dwojga oraz dla dwóch!
Zabierz do teatru żonę, partnera, ciocię, kolegę lub koleżankę i otrzymaj 50% zniżki! Promocja obowiązuje przy zakupie dwóch biletów na wybrane spektakle oznaczone w repertuarze dopiskiem „bilet dla dwojga”. W każdym miesiącu zaproponujemy spektakl, na który szczególnie warto zaprosić bliską osobę. Promocja w dniu 20 grudnia, spektakl rozpoczyna się o godzinie 19.00.
Z promocji można skorzystać w kasie biletowej oraz podczas kupowania biletu online – wystarczy wybrać odpowiednią ulgę przy zakupie.
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego.